Magyar stílus

Nézzünk egy nyilatkozatot, hogy az Aranycsapat edzője, miben látta sikereink okát!

titkos

Titkos Pál: Az 1954-es VB tanulságai című ( Labdarúgó edző: 1954/7-8) cikkében az alábbiakat írja:

„A külföldi szakemberek a magyar csapat játékát elemezve mindig első helyen említik a „csapat egységét”!

Ezt az „egységet” általában azzal magyarázzák, hogy a válogatott csapatunkban hosszú éveken át ugyanaz a 11 ember játszott. Nekünk tudnunk kell, hogy a válogatott „csapat egysége” nemcsak 11 ember „összeszokottságából” fakad. Ha így lett volna, akkor a világ bármelyik nemzete könnyűszerrel ki tudna alakítani a mieinkhez hasonló válogatott együttest. A MAGYAR VÁLOGATOTT CSAPAT AZÉRT „EGYSÉGES”, MERT TÜKRÖZI A MAGYAR LABDARÚGÁS ALAPVETŐ ELVEIT, SŐT EZEK AZ ELVEK A VÁLOGATOTT CSAPAT FELKÉSZÍTÉSÉBEN, TECHNIKÁJÁBAN, TAKTIKÁJÁBAN, EGÉSZ JÁTÉKMÓDJÁBAN, STÍLUSÁBAN ÉRVÉNYESÜLNEK A LEGJOBBAN. A válogatott csapat ugyanazt a játékot játssza, mint amit a magyar labdarúgó csapatok túlnyomó része játszani igyekszik, csak sokkal világosabban, sokkal jobban.

Ezért bekerülhet új játékos a válogatott tizenegybe anélkül, hogy annak játéka megváltozik, mert az új játékos pontosan ugyanabban a felfogásban játszik, mint elődje.

Ez a helyes elveken alapuló egység labdarúgásunk legfőbb ereje. Ezt az egységet kell a jövőben még inkább kifejleszteni, megerősíteni. Ez számunkra az 1954 évi VB legfőbb tanulsága.”

Tradíció játékszervezésének elve:

• Döntő helyen, döntő pillanatban, döntő fölény létrehozása

Eszköze: Alakzatépítés – bontás

Felhasznált támadó eszköz:

• Tempótámadás

Támadó játékkoncepció:

• labdatartásra épülő támadó koncepció (Védd a kaput! Védd a labdát! Lásd a lenti ábrát!)
  • Visszavont fedezetjáték

A magyar edző STÍLUSOKBAN gondolkozik: STÍLUSEDZŐ (értsd: bármely stílus leoktatására alkalmas) és stílustechnikát oktat.

Az oktatás végterméke:

• labdarúgó művész.

FF

Stílusjellemzői:

• Flexibilis, igazodás bármely rendszerhez és stílushoz
  • Briliáns technika
  • Ösztönfoci vi. a stílus ösztönszintű ismerete
  • Ötletes rögtönzés
  • Látványos játék
  • „Gyors, változatos, sokmozgásos, helycserés, támadójáték” (1954)
  • Labdatartásra épülő támadó koncepció
  • Folyamatos átadások